30KP36CA
30KP36CA
Part Number: 30KP36CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 36VWM 61.8VC D6
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
  • Voltage - Breakdown (Min) 40V
  • Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61.8V
  • Package / Case D-6, Axial
  • Supplier Device Package D6
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 502A