2SC4002E-AA
2SC4002E-AA
Part Number: 2SC4002E-AA
Product Classification: Single Bipolar Transistors
Manufacturer: Sanyo
Description: TRANS NPN 400V 0.2A 3-NP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Transistor Type NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max) 200 mA
  • Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 600mV @ 5mA, 50mA
  • Power - Max 600 mW
  • Frequency - Transition 70MHz
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 50mA, 10V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V