280-D50N3XE
280-D50N3XE
Part Number: 280-D50N3XE
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: c3controls
Description: 3 Pole, 50A, 208-240V AC (50/60
  • Contact Material -
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Coil Power -
  • Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
  • Features Insulation - Class B
  • Must Operate Voltage 177 VAC
  • Contact Rating (Current) 50 A
  • Must Release Voltage 40 VAC
  • Coil Resistance 180Ohms
  • Coil Voltage 208 ~ 240VAC