280-D50N3XAD
280-D50N3XAD
Part Number: 280-D50N3XAD
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: c3controls
Description: 3 Pole, 50A, 120V AC (50/60 Hz)
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Contact Material -
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Voltage 120VAC
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
  • Features Insulation - Class B
  • Must Operate Voltage 93 VAC
  • Must Release Voltage 20 VAC
  • Contact Rating (Current) 50 A
  • Coil Current 2.3 A
  • Coil Power 271.7W
  • Coil Resistance 53Ohms