280-D40N2XC
280-D40N2XC
Part Number: 280-D40N2XC
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: c3controls
Description: 2 Pole, 40A, 24V AC (50/60 Hz)
  • Contact Material -
  • Contact Form DPST-NO (2 Form A)
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Voltage 24VAC
  • Must Operate Voltage 18 VAC
  • Contact Rating (Current) 40 A
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Coil Current 2.2 A
  • Features Insulation - Class B
  • Must Release Voltage 6 VAC
  • Coil Resistance 11Ohms
  • Coil Power 52.36W