280-D30N1NXC
280-D30N1NXC
Part Number: 280-D30N1NXC
Product Classification: Contactors (Electromechanical)
Manufacturer: c3controls
Description: 1 Pole, 30A, 24V AC (50/60 Hz)
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Contact Material -
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Contact Rating (Current) 30 A
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Voltage 24VAC
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Coil Current 1.3 A
  • Features Insulation - Class B
  • Must Release Voltage 6 VAC
  • Coil Resistance 18Ohms
  • Must Operate Voltage 18VAC
  • Coil Power 32W