2671/28BK-1000
2671/28BK-1000
Part Number: 2671/28BK-1000
Product Classification: Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Manufacturer: Daburn Electronics
Description: HOOK-UP STRND 28AWG BLACK
Packaging: Continuous Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Conductor Material Copper, Bare
  • Wire Gauge 28 AWG
  • Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Length 1000.0' (304.8m)
  • Cable Type Hook-Up
  • Jacket Color Black
  • Voltage 150V
  • Ratings UL Style 1692/1568
  • Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
  • Conductor Strand 41/44
  • Jacket (Insulation) Diameter 0.035" (0.89mm)