25ZLR680MEFC8X20
25ZLR680MEFC8X20
Part Number: 25ZLR680MEFC8X20
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 25 V
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Package / Case Radial, Can
  • Capacitance 680 µF
  • Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
  • Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 1.66 A @ 100 kHz
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
  • Impedance 27 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency 913 mA @ 120 Hz