25ZLR560MEFC10X12.5
25ZLR560MEFC10X12.5
Part Number: 25ZLR560MEFC10X12.5
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
  • Voltage - Rated 25 V
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Capacitance 560 µF
  • Ripple Current @ Low Frequency 808.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 1.47 A @ 100 kHz
  • Impedance 35 mOhms
  • Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C