254M06QD150
254M06QD150
Part Number: 254M06QD150
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Paktron
Description: FILTER RC 150 OHMS/0.25UF TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Applications General Purpose
  • Type Low Pass
  • Center / Cutoff Frequency -
  • ESD Protection No
  • Filter Order 1st
  • Attenuation Value -
  • Voltage - Rated 600V
  • Technology RC
  • Height 0.748" (19.00mm)
  • Resistance - Channel (Ohms) 150
  • Size / Dimension 1.449" L x 0.417" W (36.80mm x 10.60mm)
  • Values R = 150Ohms, C = 0.25µF