2520B104K102LER
2520B104K102LER
Part Number: 2520B104K102LER
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: MLCC 1000V .1uF
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Failure Rate -
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 0.1 µF
  • Applications General Purpose
  • Thickness (Max) -
  • Lead Style Straight
  • Voltage - Rated 1000V (1kV)
  • Temperature Coefficient X7R
  • Height - Seated (Max) 0.475" (12.07mm)
  • Size / Dimension 0.402" L x 0.250" W (10.20mm x 6.35mm)
  • Lead Spacing 0.280" (7.10mm)