251SHS5R6BSE
251SHS5R6BSE
Part Number: 251SHS5R6BSE
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: EXXELIA
Description: CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 250V
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
  • Capacitance 5.6 pF
  • Tolerance ±0.1pF