251SHF1R0BSE
251SHF1R0BSE
Part Number: 251SHF1R0BSE
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: EXXELIA
Description: CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0805
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 250V
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Capacitance 1 pF
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Tolerance ±0.1pF
  • Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)
  • Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)