240D45-17
240D45-17
Part Number: 240D45-17
Product Classification: Contactors (Solid State)
Manufacturer: Opto 22
Description: 240 VAC, 45 AMP, DC CONTROL SOLI
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type AC, Zero Cross
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case Hockey Puck
  • Voltage - Input 3 ~ 32VDC
  • Load Current 45 A
  • Voltage - Load 24 ~ 240V