240D25-17
240D25-17
Part Number: 240D25-17
Product Classification: Contactors (Solid State)
Manufacturer: Opto 22
Description: 240 VAC, 25 AMP, DC CONTROL SOLI
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type AC, Zero Cross
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case Hockey Puck
  • Load Current 25 A
  • Voltage - Load 24 ~ 280V