22DCT32P2-225P.2
22DCT32P2-225P.2
Part Number: 22DCT32P2-225P.2
Product Classification: Motors - AC, DC
Manufacturer: Portescap
Description: STANDARD MOTOR 10000 RPM 6V
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Function Standard
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature -30°C ~ 85°C
  • Weight -
  • Termination Style Solder Tab
  • Voltage - Rated 6VDC
  • RPM 10000 RPM
  • Type DC Motor
  • Encoder Type -
  • Gear Reduction Ratio -
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) -
  • Diameter - Shaft 0.079" (2.00mm)
  • Motor Type Brushed
  • Size / Dimension Round - 0.866" Dia (22.00mm)
  • Mounting Hole Spacing -
  • Length - Shaft and Bearing 0.295" (7.50mm)
  • Torque - Rated (oz-in / mNm) 1.82 / 12.81
  • Power - Rated 9.6W