225K100RA3
225K100RA3
Part Number: 225K100RA3
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 2.2UF 100V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Capacitance 2.2 µF
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Voltage Rating - DC 100V
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
  • Size / Dimension 0.350" L x 0.248" W (8.90mm x 6.30mm)
  • Voltage Rating - AC 80V