2225B225K101CT
2225B225K101CT
Part Number: 2225B225K101CT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Walsin Technology Corporation
Description: RESISTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Capacitance 2.2 µF
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Lead Spacing -
  • Voltage - Rated 100V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
  • Package / Case 2225 (5763 Metric)
  • Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)