21602X10GRE
21602X10GRE
Part Number: 21602X10GRE
Product Classification: Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer: Marutsuelec
Description: CONN RCPT 10POS 0.1 PCB R/A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions 10
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Current Rating (Amps) 1A
  • Connector Type Receptacle
  • Contact Type Female Socket
  • Fastening Type Push-Pull
  • Insulation Color Black
  • Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)