20KPA96A
20KPA96A
Part Number: 20KPA96A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 96VWM 155VC P600
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Supplier Device Package P600
  • Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 96V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 130.3A
  • Voltage - Breakdown (Min) 107.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 155V