20KPA68A
20KPA68A
Part Number: 20KPA68A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 68VWM 110VC P600
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Supplier Device Package P600
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 110V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 68V
  • Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 183.6A
  • Voltage - Breakdown (Min) 76V