20KP280A
20KP280A
Part Number: 20KP280A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 280VWM 451VC P600
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Package / Case P600, Axial
  • Supplier Device Package P600
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 280V
  • Voltage - Breakdown (Min) 312.8V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.6A
  • Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 451V