20KP132CA
20KP132CA
Part Number: 20KP132CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 132VWM 213VC P600
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Package / Case P600, Axial
  • Supplier Device Package P600
  • Bidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 132V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 94.8A
  • Voltage - Breakdown (Min) 147.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 213V