206K050CS4G-FA
206K050CS4G-FA
Part Number: 206K050CS4G-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 20UF 50V SMD
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - DC 50V
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
  • Termination Gull Wing
  • Capacitance 20 µF
  • Voltage Rating - AC 35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 mOhms
  • Size / Dimension 1.150" L x 0.500" W (29.20mm x 12.70mm)