2020B103K102SM
2020B103K102SM
Part Number: 2020B103K102SM
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: 1210+ MLCC - HI VOLT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 10000 pF
  • Lead Spacing -
  • Voltage - Rated 1000V (1kV)
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case Nonstandard SMD
  • Temperature Coefficient X7R
  • Size / Dimension 0.200" L x 0.200" W (5.08mm x 5.08mm)
  • Thickness (Max) 0.180" (4.57mm)