1D31A-100MC
1D31A-100MC
Part Number: 1D31A-100MC
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: ICE Components, Inc.
Description: THT CLASS D INDUCTOR
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Material - Core Ferrite
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Shielding Shielded
  • Inductance 10 µH
  • Package / Case Nonstandard
  • Type Wirewound
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Current Rating (Amps) 12.5 A
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Frequency - Self Resonant 19MHz
  • Current - Saturation (Isat) 50A
  • DC Resistance (DCR) 6.3mOhm Max
  • Height - Seated (Max) 1.300" (33.02mm)
  • Supplier Device Package Vertical, 4 PC Pin
  • Size / Dimension 1.259" L x 0.787" W (32.00mm x 20.00mm)