1D14A-100M
1D14A-100M
Part Number: 1D14A-100M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: ICE Components, Inc.
Description: THT CLASS D INDUCTOR
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Material - Core Ferrite
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Inductance Frequency - Test 1 kHz
  • Shielding Shielded
  • Inductance 10 µH
  • Package / Case Nonstandard
  • Type Wirewound
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • DC Resistance (DCR) 9mOhm Max
  • Current Rating (Amps) 7.5 A
  • Current - Saturation (Isat) 11A
  • Frequency - Self Resonant 24.2MHz
  • Height - Seated (Max) 0.642" (16.30mm)
  • Size / Dimension 0.591" L x 0.413" W (15.00mm x 10.50mm)