1812B334K201Y
1812B334K201Y
Part Number: 1812B334K201Y
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 0.33 µF
  • Lead Spacing -
  • Voltage - Rated 200V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 1812 (4532 Metric)
  • Temperature Coefficient X7R
  • Applications SMPS Filtering
  • Size / Dimension 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
  • Thickness (Max) 0.065" (1.65mm)