16ZLR5600MEFC16X25
16ZLR5600MEFC16X25
Part Number: 16ZLR5600MEFC16X25
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance 11 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency 3.88 A @ 100 kHz
  • Ripple Current @ Low Frequency 2.716 A @ 120 Hz
  • Capacitance 5.6 mF