16ZLR150MEFC5X11
16ZLR150MEFC5X11
Part Number: 16ZLR150MEFC5X11
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
  • Capacitance 150 µF
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
  • Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
  • Impedance 210 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency 400 mA @ 100 kHz
  • Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C