1671-9A60006
1671-9A60006
Part Number: 1671-9A60006
Product Classification: Solenoids
Manufacturer: Ledex Dormeyer Saia, a Division of Johnson Electric
Description: TUBULAR SOLE 75 PUSH - 30 AWG (R
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Panel Mount
  • Weight -
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Power (Watts) 7 W
  • Termination Style Wire Leads with Connector
  • Technology Electromechanical
  • Duty Cycle Continuous
  • Shaft Detail Round
  • Type Closed Frame (Push), Tubular
  • DC Resistance (DCR) 20.7Ohm
  • Bushing Thread 9/16-18 UNF
  • Diameter - Shaft 0.094" (2.39mm)
  • Stroke Length 0.600" (15.24mm)
  • Size / Dimension 0.770" Dia x 1.550" L (19.56mm x 39.37mm)