1.5SMC75CA-E
1.5SMC75CA-E
Part Number: 1.5SMC75CA-E
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: TVS 1.5KW 75V 5%BI DO-214AB TR13
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Applications Telecom
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64.1V
  • Voltage - Breakdown (Min) 71.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.8A