1.5SMC62A
1.5SMC62A
Part Number: 1.5SMC62A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
Description: TVS, UNI-DIR, 1500W, 53V, DO-214
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 53V
  • Voltage - Breakdown (Min) 58.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 85V
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.6A