15KP78CA
15KP78CA
Part Number: 15KP78CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 78VWM 126VC D6
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V
  • Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
  • Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 119A