15KP60CA
15KP60CA
Part Number: 15KP60CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 60VWM 97.3VC D6
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
  • Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
  • Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 154A