1.5KE300CA
1.5KE300CA
Part Number: 1.5KE300CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: TVS DIODE 300VWM 430VC 1.5KE
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection No
  • Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
  • Bidirectional Channels 1
  • Supplier Device Package 1.5KE
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 430V