159LBB025M2CE
159LBB025M2CE
Part Number: 159LBB025M2CE
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 25 V
  • Capacitance 15 µF
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 3.45 A @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 33.16mOhm @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 4.3125 A @ 10 kHz