150160SS73103
150160SS73103
Part Number: 150160SS73103
Product Classification: LED Indication - Discrete
Manufacturer: Würth Elektronik
Description: WL-SMTW SMT MONO-COLOR TOP LED W
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Test 20mA
  • Supplier Device Package 1608
  • Color Red
  • Lens Size -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Lens Color Colorless
  • Lens Transparency Clear
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
  • Viewing Angle 120°
  • Configuration Independent
  • Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
  • Wavelength - Peak 640nm
  • Lens Style Oval with Flat Top
  • Wavelength - Dominant 630nm
  • Height (Max) 0.75mm