12L-100S-22
12L-100S-22
Part Number: 12L-100S-22
Product Classification: Electric Actuators/Cylinders
Manufacturer: MightyZAP
Description: MICRO LINEAR ACTUATOR LIMIT S/W
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency CE
  • Operating Temperature -10°C ~ 60°C
  • Termination Style Wire Leads
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Duty Cycle 50%
  • Type Linear Actuator
  • Acceleration -
  • Feedback Type -
  • Gear Reduction Ratio 50
  • Features Limit Switches
  • Load Force (Dynamic) 22.48lbf (100.0N)
  • Accuracy ±0.50mm
  • Load Force (Static) 44.96lbf (200.0N)
  • Motor Type Brushed (Coreless)
  • Construction Lead Screw
  • Stroke Length 0.866" (22.00mm)
  • Speed 0.30 in/s (7.7 mm/s)