123A-42M02
123A-42M02
Part Number: 123A-42M02
Product Classification: Edgeboard Connectors
Manufacturer: ATTEND Technology
Description: M.2 GEN5 SOCKET, H4.2 M KEY 0.5
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Contact Finish Gold
  • Color Black
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Termination Solder
  • Gender Female
  • Read Out Dual
  • Features Board Guide, Solder Retention
  • Mounting Type Surface Mount, Right Angle
  • Termination Rows 2
  • Pitch 0.020" (0.50mm)
  • Material - Insulation Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Card Thickness 0.031" (0.79mm)