1210HS-393EKFS
1210HS-393EKFS
Part Number: 1210HS-393EKFS
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Delta Electronics/Components
Description: FIXED IND 39UH 110MA 3.9 OHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Mounting Type Surface Mount
  • Material - Core Ferrite
  • Ratings -
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
  • Package / Case 1210 (3225 Metric)
  • Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
  • Current Rating (Amps) 110 mA
  • Inductance 39 µH
  • Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
  • Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
  • Frequency - Self Resonant 16MHz
  • Supplier Device Package 1210
  • DC Resistance (DCR) 3.9Ohm