1210HS-183EKFS
1210HS-183EKFS
Part Number: 1210HS-183EKFS
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Delta Electronics/Components
Description: FIXED IND 18UH 165MA 2.5 OHM SMD
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
  • Package / Case 1210 (3225 Metric)
  • Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
  • Current Rating (Amps) 165 mA
  • Inductance 18 µH
  • Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
  • Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
  • Frequency - Self Resonant 27MHz
  • Supplier Device Package 1210
  • DC Resistance (DCR) 2.5Ohm