1206N101K202NT
1206N101K202NT
Part Number: 1206N101K202NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: MLCC .1UF 1206 C0G
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Capacitance 100 pF
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Features High Voltage
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Voltage - Rated 2000V (2kV)
  • Thickness (Max) 0.064" (1.63mm)