1206B473K500NTM
1206B473K500NTM
Part Number: 1206B473K500NTM
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAP .047MF 50V 10% X7R
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.047 µF
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
  • Thickness (Max) 0.064" (1.63mm)