1206B104J101N
1206B104J101N
Part Number: 1206B104J101N
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: MLCC 1206 100V 100NF X7R
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±5%
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 0.1 µF
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Lead Spacing -
  • Voltage - Rated 100V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Applications SMPS Filtering
  • Thickness (Max) 0.064" (1.63mm)