11003-STAR-E17
11003-STAR-E17
Part Number: 11003-STAR-E17
Product Classification: LED COBs, Engines, Modules, Strips
Manufacturer: CoreLED Systems, LLC
Description: LED COB SMR STARBOARD
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color -
  • CCT (K) -
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
  • Wavelength -
  • Viewing Angle 56°
  • Lens Type Flat
  • Current - Test 350mA
  • Temperature - Test -
  • Configuration Starboard
  • Current - Max 700mA
  • Type Chip On Board (COB)
  • CRI (Color Rendering Index) 82 (Typ)
  • Size / Dimension 20.00mm Dia
  • Lumens/Watt @ Current - Test 141 lm/W
  • Luminous Flux @ Current/Temperature 148lm (Typ)
  • Height 1.57mm
  • Light Emitting Surface (LES) 1.70mm L x 1.70mm W