1.0SMBJ26CA
1.0SMBJ26CA
Part Number: 1.0SMBJ26CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Diotec Semiconductor
Description: TVS, SMB, 150C, 1000W, 26V, B
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Package / Case DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
  • Bidirectional Channels 1
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.8A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
  • Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
  • Power - Peak Pulse 1000W (1kW)