10PCV2440
10PCV2440
Part Number: 10PCV2440
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Sensata-Crydom
Description: SSR RELAY SPST-NO 40A 100-240V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case -
  • Load Current 40 A
  • Operating Temperature -30°C ~ 80°C
  • Approval Agency CE, CSA, cURus
  • Output Type AC, Proportional Control
  • Voltage - Input 2 ~ 10VDC
  • Voltage - Load 100 V ~ 240 V