109CKS016M
109CKS016M
Part Number: 109CKS016M
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 16 V
  • Ratings -
  • Capacitance 10 µF
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
  • Applications Bypass, Decoupling
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm @ 120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency 3.23 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 4.522 A @ 100 kHz