105K500CS6G-FA
105K500CS6G-FA
Part Number: 105K500CS6G-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 1UF 500V SMD
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - AC 250V
  • Package / Case 16-SMD, Gull Wing
  • Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
  • Termination Gull Wing
  • Voltage Rating - DC 500V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhms
  • Size / Dimension 1.134" L x 0.701" W (28.80mm x 17.80mm)